Gabriel Intrebare de acum 4 luni zile
Buna ziua,
Cu un an in urma mi s-a recomandt augmentiv pentru un abces dentar. Precizez ca am mai foloit augmentin in trecut, fara probleme. Dupa prima pastila, in scurt timp a inceput sa mi se umfle buza superioara. Am ajuns la urgente, unde mi s-au administrat perfuzii si mi s-a recomandat sa inlocuiesc antibioticul cu zinnat. Am luat zinnat timp de 7 zile si a fost ok.
Acum avand din nou abces dentar, am luat zinnat, si a inceput sa mi se umfle din nou buza superioara.
Precizez ca pana sa incep cu antibioticul am luat si aspirina, si mi-am clatit gura cu aspirina. Nu pot sa inteleg de ce zinnatul pe care l-am suportat fara proble imi da si el reactii alergice. Ar putea fi daunatoare in ocmbinatie cu aspirina?
Ce as putea face?
Multumesc anticipat pentru lamuriri.


1 Raspunsuri
dr Ramona Muresan Echipa s-a raspuns acum 4 luni zile
Buna ziua, aveti nevoie de evaluarea unui medic alergolog. De regula, reactiile alergice apar dupa o administrare anterioara, timp in care corpul poate produce anticorpii de alergie IgE. Consultati un medic alergolog pentru investigatii care sa stabileasca alergia medicamentoasa. Numai asa veti putea sti ce medicamente puteti lua. Deocamdata evitati antibioticele din clasa peniciline si aspirina sau alte antiinflamatorii, pana la evaluarea alergologica.Multa sanatate!


Raspunsul tau