Intrebari si raspunsuriCategorie: Alergii medicamenteReactii dupa alergie la penicilina
Circiumaru Florentina Intrebare de acum 3 luni zile
Buna ziua, daca un pacient a avut tratament cu penicilina pentru o amigdalita pulsacee, iar dupa cateva zile a facut alergie cutanata. A ajuns la spital, I s a schimbat antibioticul si I sa prescris loratatadina. Dupa 24 ore starea generala este buna, dar eruptia cutanata, persista, chiar este mai accentuate. Este normal?


1 Raspunsuri
dr Ramona Muresan Echipa s-a raspuns acum 3 luni zile
Buna ziua, eruptia poate persista mai multe zile dupa o reactia alergica medicamentoasa. Cel mai important este evitarea si oprirea medicamentului cauzator. Daca vi se pare ca eruptia este mai accentuata, desi pacientul este sub medicatie antialergica, discutati cu medicul curant. Posibil sa fie nevoie de reevaluare clinica, dar si a medicatiei administrate (poate chiar cresterea dozei de antialergic sau modificarea antialergicului). Multa sanatate! 


Raspunsul tau