Intrebari si raspunsuriCategorie: Alergii generaleRino-conjunctivita alergica
Rebecca Intrebare de acum 5 luni zile
• Buna ziua!
Cred ca am rino-conjunctivita alergica. Am 24 de ani. Simptomele au inceput acum 4 luni, manifestandu-se prin edem palpebral dimineata, in urma utilizarii de machiaje in ziua precedenta. In cateva zeci de minute, edemul disparea. Am fost la repetate consulturi oftalmologice, in care mi s-a spus ca nu am nimic.
La inceputul perioadei de carantina, a aparut hiperemia conjunctivala. Ulterior, am inceput sa am obstructie nazala si uscaciune a mucoasei. In mediul extern, apar stranuturi, rinoree apoasa.
De cateva zile, in fiecare dimineata ma trezesc cu o senzatie puternica de usturime a ochilor, care cedeaza la comprese reci. Ochii sunt iritati si umezi pe parcursul zilei. Toate aceste simptome se accentueaza la expunerea la praf, atunci cand fac curatenie.
Mentionez AHC: mama sensibila la praf, polen, fan (nu a fost diagnosticata de un alergolog). Am incercat sa folosesc picaturi oftalmice lubrifiante, insa mi-au produs senzatie de arsura, hiperemie si lacrimare. Am cumparat Claritine si am luat doua doze, insa nu m-a ajutat deloc.
Imi puteti recomanda, va rog, un tratament simptomatic pana pot ajunge la un consult alergologic? Va multumesc!
3 Raspunsuri
dr Ramona Muresan Echipa s-a raspuns acum 5 luni zile
Buna ziua, incercati local picaturi oftalmice antialergice (olopatadina) cate 2 picaturi in fiecare ochi de 3 ori pe zi, eventual asociate si cu 1 tableta antialergica, seara, timp de 1 saptamana. Trebuie efectuat consult alergologic apoi, pentru a gasi cauza, in cazul in care este vorba despre o alergie. Inainte de a consulta medicul alergolog trebuie sa intrerupeti cu 5 zile inainte medicatia antialergica, asta bineinteles daca nu este urgenta administrare ei. Cat timp ochii sunt iritati, evitati folosirea de farduri, mascara, pentru a evita accentuarea siptomelor. Multa sanatate!
Rebecca s-a raspuns acum 5 luni zile
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am incercat olopatadina de doua ori (aseara si azi-dimineata). Din pacate, imi provoaca o senzatie puternica de arsura, hiperemie si lacrimare. 
Sa continui sa le folosesc? 
dr Ramona Muresan Echipa s-a raspuns acum 5 luni zile
Buna ziua, la inceput poate da reactii de usturime oculara, care se vor linisti ulterior. Daca persista mult timp atunci renuntati la tratament si aplicati doar lacrimi artificiale pana mergeti la consultul alergologic. Multa sanatate!